Valgusvaesel ajal tasub D-vitamiini tasemel silm peal hoida

Sügistalvisel perioodil, kui päikesevalgust meie laiuskraadil napib, kipub inimesi kimbutama meie organismis väga olulist rolli täitva D-vitamiini puudus, mis võib endast esmalt märku anda unisuse ning kõrgenenud vererõhu ja valutundlikkusega.
D-vitamiin on üks olulisematest vitamiinidest ning selle peamine funktsioon on kaltsiumi ja fosfori ainevahetuse reguleerimine ning luustiku hooldamine. Kui organismis on liiga vähe D-vitamiini, halveneb soolestikust kaltsiumi imendumine, mis tekitab omakorda mitmeid terviseprobleeme – luude hõrenemist, hammaste lagunemist ja lihaste (sh südamelihase) funktsiooni halvenemist.
“Organism toodab D-vitamiini UVB kiirte toimel ise ja suvekuudel piisab vajaliku koguse saavutamiseks päikese käes viibimisest. Sügisest kevadeni on aga Eesti laiuskraadil päikese UVB kiirguse intensiivsus liiga madal, et käivitada D-vitamiini tootmist organismis. Seetõttu tuleks kindlasti sel perioodil leida endale D-vitamiini lisaallikas kas kapslite, tablettide, spreide või tilkade näol,” selgitas Benu Apteegi proviisor Margot Lehari.
Lisaks suvisele päikesele saab organism D-vitamiini ka toidust. Heaks D-vitamiini allikaks on kalatooted, munakollane, maks ja kalamaksaõli. “Siiski tuleb silmas pidada, et toidus on D-vitamiini hulk piiritletud ja talvekuudel neist üksi ei pruugi piisata, et tagada organismis piisav tase,” selgitas proviisor. Suurenenud D-vitamiini vajadus on sportlastel, tugevas ülekaalus olevatel inimestel, diabeetikutel ja erinevate krooniliste haiguste põdejatel.
D-vitamiini manustamise puhul tuleks meeles pidada, et oluline on järgida koguseid, kuna üleannustamine võib tervisele kasu asemel kahju teha. “Liigne D-vitamiin kehas võib viia kaltsiumi ülekülluseni, mille sümptomiteks on südamekloppimine, liigeste valulikkus, segasustunne, kõhukinnisus ja iiveldus,” selgitas Lehari. “Kindlasti ei ole mõistlik igaks juhuks suuri koguseid D-vitamiini pikaaegselt tarvitada.”
Seetõttu tulekski oma D-vitamiini näidul silm peal hoida ning lasta vähemalt korra aastas D-vitamiini taset vereprooviga kontrollida. “Kui näit on normist allpool, tuleks tarvitada D-vitamiini toidulisandeid ja peale nelja kuud teha uus analüüs, mille tulemuste alusel korrigeerida kogust,” soovitas Lehari.
Jaga sotsiaalmeedias