Müüdid testosterooni kohta

Samas on testosteroon väga vajalik hormoon, millel on palju meestele olulisi ja kasulikke toimeid. Kui poleks testosterooni, oleks kõigil vastsündinud poisslastel jalge vahel häbememokad.

 

Täiskasvanutel on testosteroon vajalik normaalse seksuaalfunktsiooni, sperma tootmise, lihaste arengu ja toonuse tagamiseks. Kuna töötan uroloogina Bostoni meestekliinikus, on mu patsientideks viljatuse ja seksuaalprobleemide all kannatavad mehed. Paljudel neist diagnoositakse madal testosteroonitase, mida ma olen nimetanud ka “madalaks T-ks”.

 

Madal testosteroon võib põhjustada kroonilist väsimust, depressiooni ja vähendada lihaste sportlikku sooritusvõimet. Testosterooniravi võib parandada erektsiooni ja seksuaaltungi, taastada lihaseid ja vähendada rasva, anda uut energiat ja motivatsiooni. Ma olen kirjutanud raamatu (McGraw-Hill), et aidata meestel kindlaks teha, kas neil võib olla madal testosteroonitase ja kuidas sellisel juhul ravi saada. Uusimad andmed viitavad, et normaalne testosteroonitase on oluline tegur, mis aitab vähendada suhkrutõve ja südame-veresoonkonnahaiguste ohtu ning normaalse tasemega mehed elavad kauem kui madala T-ga mehed. Ent lood petturlikest sportlastest ja lihaseid kasvatavatest kulturistidest on andnud testosteroonile halva maine ja loonud mitmeid müüte. Loetleme siin viis sellist levinumat müüti testosterooni kohta.

 

1. Testosteroon on keelatud aine

Ei, testosteroon on täiesti seaduslik retseptiravim. Lisaks on see igal mehel esinev oluline hormoon, mis vastutab lootel meessuguelundite arengu ja puberteedieas kehas toimuvate muutuste eest ning aitab täita mitmed täiskasvanud mehe eluks vajalikke funktsioone nagu näiteks sperma tootmine, erektsioonid, sugutung, lihastoonus ja luustiku tervis. Testosteroon on ebaseaduslik ainult siis, kui seda võetakse ilma arsti retseptita. Samas on paljudel spordiühingutel ranged reeglid testosterooni ja muude sarnaste ainete kohta, mis võivad mõjutada sportlikku sooritust. Oma spordiala reegleid rikkuvad sportlased on petturid ning selle kohta valetamine võib kaasa tuua raskeid karistusi.

 

 

2. Testosteroon on steroid ja steroidid on ohtlikud

Testosteroon on tõesti steroid, aga ei ole sellepärast veel ohtlik. Tegelikult sisaldab meie keha juba looduslikult mitmesuguseid steroide. Termin “steroid” tähendab lihtsalt nelja süsinikuringiga molekuli – sellised on näiteks östrogeen, progesteroon, kortisool ja isegi kolesterool. Kui sportlane on steroidide suhtes positiivne, ei tähenda see, et ta on endale kolesterooli süstinud.

Spordis kasutatakse sõna “steroid” lühivormina terminist “anaboolsed steroidhormoonid”, mille all mõeldakse konkreetselt lihaseid ja luid tugevdavaid steroide ja nende hulka kuulub ka testosteroon. Kuigi uuringud on näidanud, et isegi suured testosteroonikogused on suhteliselt ohutud, pole praktiliselt mingit teavet uuemate, spetsiaalselt dopinguproovidest läbisaamiseks välja töötatud steroidide ohutuse kohta.

 

3. Testosteroon põhjustab kontrollimatut vägivaldset käitumist

Pole mingeid usaldusväärseid andmeid, et testosteroon põhjustab raevuhooge või muud liiki vägivaldsust või agressiivsust. Meestele testosterooni manustamise uuringutes pole isegi väga suurte annuste puhul täheldatud vägivaldset, agressiivset või ennustamatut käitumist.

Tegelikult näib mõju olevat lausa vastupidine: paljud madala T-ga mehed väidavad, et nad on kergesti ärrituvad või ägestuvad kiiresti ning testosteroonitaseme normaliseerumine sageli parandab seda olukorda. Üks hiljuti testosterooniravi saanud patsient ütles, et kui enne madala T diagnoosimist pidas naine tema iseloomu “talumatuks”, siis pärast ravi on ta “palju lahkem mees”.

 

4. Testosteroon põhjustab eesnäärmevähki

Pole mingeid kindlaid tõendeid, et kõrgema testosteroonitasemega meestel on suurem oht eesnäärmevähki haigestuda. Samuti ei ole meeste ravimine testosterooniga suurendanud neil eesnäärmevähi ohtu. See müüt sai alguse 1940ndatel aastatel tehtud uuringutest, kus metastaatilise eesnäärmevähiga meeste seisund paranes pärast kastreerimist.

Tundub, et ainul kastreeritud meeste puhul esineb oht, et kõrgem testosteroonitase suurendab eesnäärmevähi riski. Üks huvitav kuid vastuoluline areng on testosterooni kasutamine madala T-ga meeste raviks, kes on varem saanud ravi eesnäärmevähi vastu (minu raamatus on sellele teemale pühendatud eraldi peatükk).

 

5. Kõrgem testosteroonitase põhjustab kiilaspäisust

Keskmiselt on meestüüpi kiilaspäisusega meeste testosteroonitase samasugune nagu juukseid täis peaga meestel. Kiilaspäisus näib olevat tingitud geneetilistest teguritest. Segadus tekib sellest, et kiilaspäisuse ennetamiseks või raviks kasutatakse selliseid ravimeid nagu finasteriid (Propecia), mis blokeerivad testosterooni muundumist dihüdrotestosterooniks (DHT).

Kuna peanahk vajab geenide poolt etteantud tegevuseks (antud juhul juustest vabanemiseks) ainult väga väikest DHT kogust, jäävad juuste kaotamisele määratud mehed oma peakarvadest ilma, olenemata sellest, kas neil on kõrge või madal testosteroonitase.

Jaga sotsiaalmeedias